5. 4. 2018

Demosthenes

Centrum Demosthenes jsem poznala díky blogerce a modelce Pavle Vrbové, s kterou spolupracujeme. Když jsme si povídaly o našich rozvojových hračkách, Pavla se rozpovídala o smutných a vlastně i šťastných příbězích dětí z Demosthenes, pro které by bylo fajn něco vymyslet. Nedalo mi to a do Ústí nad Labem jsem zajela. A byl to pro mne opravdu silný zážitek. Hluboký dojem na mne udělalo to, co v centru pro děti dělají, ale také osudy dětských klientů a jejich rodin. Takovou odhodlanost a lásku, která sálá, člověk na každém rohu nenajde. A nejkrásnější je ten pocit z radosti, kterou dětem udělaly naše hračky. Bylo mi jasné, že osud zdravotního centra a jeho klientů už mi nikdy nebude lhostejný, že jim chci pomáhat víc a dlouhodobě.

Aktivit a pomoc, které zařízení zastane, je nespočet. Demosthenes je nestání zdravotnické a předškolní zařízení, které zajišťuje komplexní diagnosticko-terapeutický proces pro rodiny s dětmi s rizikovým vývojem, například opožděným vývojem pohybu či řeči. Věnuje se také dětem se stanovenou diagnózou jako je ADHD/ADD, dysfázie, dětská mozková obrna, sluchové postížení, autismus atd. Poradí také rodičům, kteří si nejsou jisti vývojem nebo výchovou.

A tak se stal Demosthenes jedním z projektů Nadačního fondu Kidtown. Hračky, především ty rozvojové, které děty motivují a pomahají rozvijet různé schopnosti, od nás dostávají zdarma. S fondem chceme navíc podpořit i věci tak obyčejné jako je například vybavení centra světly, aby mělo pro svou činnost stoprocentní zázemí. 

Pokud budete chtít přispět na pomoc zařízení Demosthenes, zašlete peníze na transparentní účet 5150785379/0800. Uveďte, prosím, variabilní symbol 002.

Děkujeme, že pomáháte 🙂

Demosthenes

Příběhy dětí z Demosthenes

Viktorka

Viktorka je usměvavá dívenka, která si vždy získá srdce každého. Žije s maminkou, která se o ní příkladně stará. Viktorka byla hodné miminko, vše se zdálo být v pořádku. Jak rostla, začaly se ve vývoji objevovat zvláštnosti. V té době žila s rodiči v Anglii, kde se prvně objevilo podezření na autismus. Maminka se vrátila do Čech a ihned kontaktovala naše centrum. Viktorka k nám nastoupila do Denního pobytu, kde ale měla Viktorka velké adaptační obtíže. Na konci školního roku se maminka rozhodla vrátit zpět za otcem do Anglie. V té době ještě diagnóza nebyla jistá. Vztah rodičů bohužel nevydržel a maminka po návratu zpět do Čech opět kontaktovala naše centrum. Zprvu docházeli s Viktorkou jen ambulantně, později zpět do Denního pobytu. U nás Viktorka poznala známé prostředí a adaptační obtíže se nedostavily. V té době již bylo jasné, že se u Viktorky jedná opravdu o autismus. Viktorka nyní navštěvuje skupinu s programem pro autisty a velice jí to svědčí. Maminka s Viktorkou pracuje přesně podle rad odborníků a diagnózu dcery přijala. Na Viktorce se odráží maminčina pohoda. Zaslouží si náš obdiv, neboť péče o autistické dítě není jednoduchá, ona ji přitom zvládá s lehkostí a úsměvem na rtech. 

František

I když by se Františkův vstup do života mohl jevit jako bezproblémový, nebylo to tak. Máma, která byla závislá na drogách, Františka opustila hned druhý den. Ještě v porodnici se u něj objevily vážné zdravotní obtíže, které byly následkem životního stylu matky. František byl měsíc v kojeneckém ústavu. Poté se ho ujali prarodiče ze strany matky a snažili se s největší láskou Františkovi vynahradit těžký začátek. František je šikovný veselý chlapec, kterého značně limituje porucha pozornosti a hyperaktivita, která je již tak závažná, že musí být upravena medikací. I když je péče o Františka velmi náročná, a to hlavně v domácím prostředí, prarodiče ho milují. Zaslouží si náš obdiv za vše, co pro něj dělají. Je důležité si uvědomit, že to vzhledem k závažnosti diagnózy a jejich věku není samozřejmost.